# mladi  psiha  mentalnozdravlje  upoznajsebe

# mladi  psiha  mentalnozdravlje  upoznajsebe

Što je anksioznost?

  • Anksioznost je neugodan osjećaj koji se najčešće javlja prije nekih važnih događaja. Premda neugodan, normalan je dio života.
  • Umjerena anksioznost može imati i pozitivne učinke, budući da djeluje motivirajuće (npr. ako smo anksiozni prije izlaganja prezentacije pred razredom, temeljitije ćemo se pripremiti za izlaganje, stoga je i vjerojatnije da će izlaganje bolje proći nego da se nismo pripremili).
  • Za razliku od straha, koji se javlja zbog očiglednog, odnosno jasno prepoznatog objekta (znamo čega se bojimo), anksioznost je manje povezana s prepoznatljivom opasnošću; opasnost je često zamišljena te se odnosi na nešto što očekujemo da bi se moglo dogoditi u budućnosti.
  • Iako postoje različite vrste anksioznih poremećaja, svima su zajednička obilježja zabrinutost i precjenjivanje opasnosti. No, oni podrazumijevaju mnogo više od prolaznog osjećaja nelagode – značajno narušavaju svakodnevni život (sposobnost učenja, kvalitetu odnosa s prijateljima i članovima obitelji…).
  • Anksioznost je često praćena tjelesnim simptomima koji mogu biti jako neugodni (npr. srce počinje ubrzano kucati, disanje se ubrzava, tijelo ili dijelovi tijela mogu početi drhtati).
  • Neki ljudi osjećaju previše snažnu anksioznost, kao da se događa više nego što mogu podnijeti. Brige im oduzimaju previše vremena i energije.
  • Ako osjećaš preveliku tjeskobu, obrati se roditelju, školskom psihologu ili svom liječniku. Postoje tretmani za anksiozne poremećaje. Što prije počneš dobivati ​​pomoć, bolje ćeš se osjećati.

Ispitna anksioznost

Učenici i studenti koji imaju ispitnu anksioznost prije i za vrijeme ispita zabrinuti su zbog mogućeg neuspjeha pa je njihova pažnja, koja bi trebala biti usmjerena na zadatke u ispitu, podijeljena: između razmišljanja o zadatku i razmišljanja koje proizlazi iz zabrinutosti („Što ako dobijem lošu ocjenu?; Sigurno ću dobiti jedinicu; Roditelji će se naljutiti kad dobijem lošu ocjenu”…)

    Panični napad

    U paničnom poremećaju, u kojem dolazi do pojave višestrukih paničnih napada, snažno su izraženi tjelesni simptomi. Panični napad je pojava iznenadnog i snažnog straha tijekom kojeg se pojavljuju simptomi kao što su ubrzan puls, znojenje, drhtanje, osjećaj nedostatka zraka ili gušenja, bol u prsima, mučnina, vrtoglavica, strah od gubitka kontrole ili smrti. Iako panični napad traje svega nekoliko minuta, iskustvo je veoma intenzivno, zbog čega se kod osobe može razviti strah od negativnih posljedica – naime, budući da zbog navedenih tjelesnih znakova koje doživljava osoba može pomisliti da doživljava srčani udar, a ne napad panike, počinje se bojati da bi mogla umrijeti. Zbog straha od ponovnog javljanja paničnog napada osoba može početi izbjegavati situacije koje povezuje s njegovim doživljavanjem, čime si zapravo ograničava slobodu i smanjuje kvalitetu života.

    Zašto se registrirati u OnMyMind aplikaciju?

    Prijava u OnMyMind je potpuno dobrovoljna i služi samo da bi aplikacija mogla zapamtiti gdje si stao s lekcijom, dodijeliti ti bedževe uspjeha, znati koje si kvizove i kako ispunio i slično.

    Ukoliko to ne želiš, slobodno nastavi s korištenjem OnMyMind sadržaja bez prijave!

    Postavi OMM poveznicu na početni ekran svog mobitela.

    Ako imaš Android uređaj:

    1. U desnom gornjem kutu klikni na izbornik internet preglednika.
    2. Odaberi “Add to home screen”

    Ako imaš iPhone:

    1. Klikni na Share gumb na dnu ekrana
    2. Odaberi “Add to home screen”
    OnMyMind
    Pregled privatnosti

    Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

    Naknadne izmjene postavki kolačića možete jednostavno napraviti klikom na link 'Postavke kolačića' na dnu naše web stranice.