# mladi  psiha  mentalnozdravlje  upoznajsebe

# mladi  psiha  mentalnozdravlje  upoznajsebe

Umjerena razina anksioznosti korisna je jer usmjerava našu pažnju na potencijalno opasne ili štetne situacije i tako nam pomaže da izbjegnemo štetu/ozljedu/gubitak. Na primjer, ako ste anksiozni dok stojite na rubu litice, manje je vjerojatno da ćete biti neoprezni i zakoračiti u provaliju.

Tjelesna strana anksioznosti

Vjerojatno ste čuli da ljudi (kao i većina životinja) u opasnim situacijama reagiraju napadom ili bijegom (eng. fight or flight). Za takvo ponašanje odgovorna je fizička aktivacija tijela koja se javlja u opasnim i zahtjevnim situacijama. To je vrsta sigurnosnog mehanizma našeg tijela, koji nam omogućava da brzo reagiramo. U opasnim situacijama naše tijelo proizvodi adrenalin, koji je odgovoran za brže disanje kako bi se povećala razina kisika u tijelu, brži rad srca kako bi se povećao dotok krvi u mišiće, veću napetost mišića kako bi se omogućilo brže reagiranje, usmjeravanje misli na izvor prijetnje i sl.

Većina tih promjena učinit će nas spremnijima za suočavanje s opasnom situacijom ili bijeg od opasnosti. Taj mehanizam za preživljavanje nastao je tijekom razvoja ljudske vrste kako bi nas zaštitio od opasnosti te nam je i danas koristan.

Anksioznost u modernom svijetu

No, u današnjem svijetu često doživljavamo situacije koje izazivaju anksioznost, a da pritom nisu opasne za naše zdravlje i život te fizička aktivacija nije potpuno prikladna. Npr., ako vas je strah prije ispita, bježanje neće puno pomoći. U situacijama kada se traži određeni mentalni napor, sav adrenalin i neiskorištena tjelesna aktivacija u tijelu mogu biti vrlo stresni i naporni.

Anksioznost utječe na način na koji razmišljamo s obzirom na to da je usmjeravanje na izvor prijetnje bitan dio „borba ili bijeg“ odgovora. Kada smo u stvarnoj opasnosti, korisno je usmjeriti pozornost na izvor prijetnje – vjerojatno ne biste željeli ignorirati auto koji juri prema vama. Međutim, ponekad tako reagiramo i u situacijama koje nisu ni približno prijeteće i opasne ili u kojima precjenjujemo stvarnu razinu opasnosti. Tada naše tijelo prelazi u „borba ili bijeg“ odgovor i osjećamo se anksiozno iako je situacija relativno sigurna.

Ponekad se brinemo da će stvari poći krivo iako nema pravog razloga za zabrinutost – npr. brinemo da ćemo zakasniti na autobus iako smo krenuli na vrijeme ili da ćemo pasti ispit iako smo se dobro pripremili. Takav način razmišljanja dovodi do anksioznosti i može imati velik utjecaj na naš život ako često i pretjerano brinemo.

Zašto se registrirati u OnMyMind aplikaciju?

Prijava u OnMyMind je potpuno dobrovoljna i služi samo da bi aplikacija mogla zapamtiti gdje si stao s lekcijom, dodijeliti ti bedževe uspjeha, znati koje si kvizove i kako ispunio i slično.

Ukoliko to ne želiš, slobodno nastavi s korištenjem OnMyMind sadržaja bez prijave!

Postavi OMM poveznicu na početni ekran svog mobitela.

Ako imaš Android uređaj:

  1. U desnom gornjem kutu klikni na izbornik internet preglednika.
  2. Odaberi “Add to home screen”

Ako imaš iPhone:

  1. Klikni na Share gumb na dnu ekrana
  2. Odaberi “Add to home screen”
OnMyMind
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Naknadne izmjene postavki kolačića možete jednostavno napraviti klikom na link 'Postavke kolačića' na dnu naše web stranice.